[ : 2019-10-05 ]
[ Craiova ]
[ Rom�nia ]

4788
Universitatea Craiova avea nevoie de victorie cu Poli Iasi, vineri seara, in etapa a 12-a, pentru a ajunge chiar si provizoriu pe primul loc al clasamentului. In cele din urma disputa din Banie s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, dupa ce oaspetii au deschis scorul. Andrei Cristea a marcat impotriva fostei sale echipe dupa o faza de contraatac pornita de la un balon pierdut in atac de bosniacul Elvir Koljic.

Salvarea Craiovei a venit din partea lui Carlos Fortes, jucator pe care Victor Piturca a mizat din primul minut. Masivul atacant din Insulele Capului Verde a punctat cu o lovitura de cap din centrarea lui Valentin Mihaila. La 0-0 Craiova avusese o bara transversala la lovitura de cap a lui Koljic.

Craiova ramane pe doi in clasamentul din Liga 1 in urma liderului CFR Cluj, echipa care joaca in aceasta runda la Ovidiu cu Viitorul. Etapa urmatoare Craiova merge in Gruia pentru duelul cu CFR.

Caseta tehnica

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălaşa, Kelic, Vătăjelu (Ivanov ’80) - A. Ioniţă (Koljic ’57), Mateiu, Bancu - A. Ivan (Bărbuţ ’82), Fortes, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă.

Poli Iaşi: Târnovanu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, A. Radu - Mihalache, Loshaj – Platini (Cabral ’79), Passaglia, Horşia (Popadiuc ’61) - A. Cristea (Bălan ’72). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Bancu ‘90+1 / Passaglia ’34, Platini ‘62.

Arbitru: Horaţiu Feşnic.

: 9 ( 1 ) - !

19-06: Craiova invinge pe Astra prin dubla lui Koljic
Bosniacul Elvir Koljic a revenit in prim plan, vineri seara, cu o dubla marcata in victoria obtinuta de CS Universitatea Craiova pe teren propriu cu Astra Giurgiu, scor 2-1 (0-0), in etapa a 4-a din playoff.

Dupa o prima repriza inche ... [ ]
Stiri Universitatea Craiova

13-06: Chindia invinge Craiova în amicalul din Luncă
Chindia Targoviste si CS Universitatea Craiova au disputat, vineri seara, un meci amical in cantonamentul oltenilor. Chindia a transat disputa, cu 1-0, singurul gol al meciului fiind înscris de Berisha (min.11). S-au jucat două reprize de 60 de min ... [ ]

12-06: Meciul Universitatea Craiova - FC Botosani a fost amânat!
Meciul dintre CS Universitatea Craiova si FC Botosani ar fi trebuit sa readuca Liga 1 in prim plan, insa meciul a fost oficial amanat. Petre Rădăuceanu, medicul echipei FC Botosani, a fost testat pozitiv cu noul virus gripal. Prin urmare, LPF a ama ... [ ]

12-06: Universitatea Craiova joacă vineri! Mișcarea rapidă gândită de olteni
CS Universitatea Craiova și Chindia Târgoviște vor disputa vineri un meci amical, după ce adversarele, FC Botoșani și Dinamo au confirmat câte un caz de Covid-19.

Oficialii celor de la CS Universitatea Craiova și Chindia s-au ... [ ]

06-06: Viitorul invinge categoric Craiova in primul amical din Banie
Echipele CS Universitatea Craiova si Viitorul Constanta au disputat, sambata dimineata, un meci de verificare in cantonamentul alb-albastrilor.

Viitorul a transat disputa inca din prima repriza, cand au fost marcate toate cele trei gol ... [ ]