[ : 2010-10-14 ]
[ Romnia ]

3579 Pe 14 octombrie 2003, n Spitalul Judeţean din Craiova s-a stins din viaţă, la doar 48 de ani, fostul mare internaţional al Craiovei Maxima, Zoltan Crişan, răpus de o hemoptizie masivă cauzată de o tuberculoză ireversibilă la care ajunsese din varii motive.
Cu aproape patru luni naintea lui (pe 14 iulie 2003), alt mare fotbalist al campioanei unei mari iubiri, Petre Deselnicu, decedase ntr-un spital din Bucureşti, iar n ziua nmormntării acestuia, n curtea Bisericii Madona Dudu, venise şi Zoli, deşi era bolnav.
Crişan, originar din Oradea (născut pe 3 mai 1955), a făcut carieră la Universitatea Craiova, echipă cu care a cucerit două titluri de campion (1980, 1981), patru Cupe ale Romniei (1977, 1978, 1981, 1983), fiind sfertfinalist cu Ştiinţa n Cupa Campionilor Europeni (1982) şi semifinalist al Cupei UEFA (1983).
Pentru echipa naţională a evoluat n 46 de meciuri oficiale, marcnd patru goluri. Unul dintre meciuri este istoric pentru Zoli: pe 17 aprilie 1975, pe celebrul stadion Santiago Bernabeu, cu 100.000 de spectatori n tribune, s-a disputat ntlnirea Spania - Romnia, scor 1-1 (0-1), partidă din preliminariile CE. Golul tricolorilor l-a marcat Crişan, printre picioarele portarului Spaniei!
N-am fost introdus n primii 11 jucători, ci am intrat pe teren cu două minute nainte de finalul primei reprize, la scorul de 1-0 pentru Spania... Cu aproape 20 de minute nainte de finalul partidei, am nscris golul egalizator, printre picioarele portarului Iribar... I-am redus la tăcere pe cei 100.000 de spectatori. Golul nscris lui Iribar l am şi acum pe iris! l am pe... Cristi Minculescu aici, pe iris! , avea să declare, peste ani (n cartea Patimile lui Crişan, Editura de Sud 2004), Zoltan Crişan.

: 9.5 ( 2 ) - !

05-08: Nae Ungureanu a fost externat
Fostul component al Craiovei Maxima, Nae Ungureanu, a părăsit patul de spital în cursul dimineţii de 4 august, după aproape o săptămână de tratament şi atentă supraveghere. Pe fondul temperaturilor ridicate, „Roşu“ suferise un acciden ... [ ]
Craiova Maxima

06-04: 38 de ani de la semifinala de Cupă Europeană cu Benfica
Astăzi, 6 aprilie 2021, se împlinesc 38 de ani de când Universitatea Craiova evolua într-o semifinală de Cupă Europeană, premieră în fotbalul românesc. „N-am avut niciodată o echipă atât de mare”, titra presa la acea vreme.