Romania a invins Norvegia in primul meci la Cupa Mondiala

[ Categoria Stiri handbal ]
[ Data: 2010-09-21 ]
[ Tara Romānia ]

3537 Echipa nationala de handbal feminin a Romāniei a īnvins, marti, reprezentativa Norvegiei, cu scorul de 21-20 (6-12), īn primul meci din grupa B a Cupei Mondiale, de la Aarhus (Danemarca).

Primul sfert de ora a fost dezastruos pentru tricolore, care au marcat doar de doua ori, dar au primit sapte goluri. Doar Manea si Neagu au reusit sa īnscrie pāna īn minutul 19, lista marcatoarelor fiind completata cu Moldovan si Ardean, pāna la pauza. Nordicele, chiar daca au mai ratat si ele, au fost mult mai pragmatice, ritmul rapid de joc fiind greu de contracarat de echipa Romāniei.

La reluare, Romānia a īntors "foaia". Īn doar sase minute a marcat cinci goluri, revenind īn joc (11-12), pentru ca Neagu sa aduca egalarea īn minutul 41 (14-14), dupa cāteva faze excelente īn aparare ale Romāniei, care a recuperat mingi pretioase. Au urmat momente haotice īn jocul ambelor echipe, 15-16 (min. 45), cu ratari pe banda rulanta, dar Romānia a gasit forta sa preia conducerea, 18-17 (min. 50). Cu trei minute īnaintea finalului, tricolorele aveau de asemenea avantaj, 20-19, iar cu 50 de secunde ramase din joc, 21-20. Acesta a fost si scorul final, Norvegia ratānd ultimul atac.

Marcatoarele tricolore au fost Neagu 8 goluri, Manea 5, Curea 2, Geiger 2, Amariei 1, Ardean 1, Moldovan 1, Bradeanu 1, īn timp ce pentru Norvegia s-au remarcat Alstad si Riegelhuth, ambele cu cāte 4 reusite.

La meci a asistat si capitanul nationalei Romāniei, Cristian Varzaru, care nu a putut raspunde convocarii, din cauza unei afectiuni la genunchi. De asemenea, pentru Luminita Hutupan Dinu si Narcisa Lecusanu a fost primul meci īn calitate de antrenor secund, respectiv director al nationalei.

Primul meci al zilei, la Cupa Mondiala, a adus si prima surpriza, campioana mondiala Rusia fiind īnvinsa, īn grupa B, de Suedia, scor 25-24 (12-12). Īn grupa A, Ungaria - Germania 22-19 (9-10).

Tot marti mai este programata disputa Danemarca - Franta, īn grupa A.

Miercuri vor avea loc meciurile: Rusia - Romānia (ora 15.00), Germania - Franta (17.00), Suedia - Norvegia (19.00) si Danemarca - Ungaria (21.00).

Primele doua clasate din fiecare din cele doua grupe se vor califica īn semifinale, programate sāmbata, pentru ca finala mica si cea mare sa aiba loc duminica, īn ultima zi a competitiei din Danemarca.

Nationala Romāniei a cāstigat editia din 2009 a Cupei Mondiale, īnvingānd īn finala campioana europeana si olimpica en-titre, Norvegia.

Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!